Nasza oferta

lek. spec. Leonard Krufczyk - tel. +48 32 4578 586
ul.Plebiscytowa 33, 44-280 Rydułtowy

Diagnostyka

Diagnostyka

Badania cytologiczne kiedy wykonywać ?

Każda kobieta zastanawia się kiedy naprawdę jest jej potrzebne pierwsze badanie cytologiczne, nie ma sztywnej reguły, jednak aby zachować spokój badanie powinno się odbyć co najmniej po pierwszym stosunku seksualnym. Ocena cytologiczna to badanie komórek z powierzchni szyjki macicy, która pozwala na wykluczenie zmian przednowotworowych. W zależności od wyników badania, powtarza się je w późniejszych okresach co 2-3 lata bądź nawet co 6 miesięcy w przypadku nawrotów stanów zapalnych. Wskazane są także badania mikrobiologiczne, wymazy z pochwy na pożywki dla prawidłowej oceny ginekologicznej. Poza tymi wszystkimi badaniami bardzo ważnym elementem jest ocena Kolposkopowa – to ocena szyjki macicy pod mikroskopem z możliwością pobrania wycinków z szyjki macicy. Wyniki badań można uzyskać w zależności od laboratorium oceniającego od 2 do 3 tygodni. Aby uspokoić nasze czytelniczki, bo wszystko to brzmi może gorzej niż wygląda, jednak zapewniam Panie, że badania nie są bolesne i nie wymagają znieczulenia.

Każda pacjentka, która odwiedza gabinet ginekologiczny poddaje się badaniom ginekologicznym. Są to badania o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym.

Część podmiotowa badań to wywiad lekarski, podczas którego lekarz ginekolog zbiera informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjentki.

Część przedmiotowa to badanie fizyczne, czyli badanie przeprowadzane poprzez pochwę kobiety lub też odbyt. Do tego typu badań zalicza się m.in. badanie cytologiczne, mikrobiologiczne, USG oraz badanie piersi.

Badanie ginekologiczne powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, nawet jeśli kobieta nie odczuwa żadnych niepożądanych objawów, bólu.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jest to badanie wskazane dla kobiet, które ukończyły 18 rok życia lub też prowadzą aktywne życie seksualne. Badanie cytologiczne powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Dzięki wczesnej diagnozie można zapobiec wielu poważnym schorzeniom. Cytodiagnostyka pozwala na wykrycie zmian przedrakowych szyjki macicy, wszelkich chorób ginekologicznych, jak i zaburzeń hormonalnych.

Jeśli w wymazie zostaną wykryte komórki rakowe konieczna staje się biopsja lub też badanie kolposkopowe z pobraniem celowanego wycinku pod mikroskopem, jak również inne, bardziej szczegółowe badania.

Badanie ginekologiczne obejmuje również badanie pochwy, które ma na celu diagnostykę chorób pochwy, zwłaszcza stanów zapalnych, świądu oraz stanów zapalnych dróg moczowych.

Badanie mikrobiologiczne pochwy polega na pobraniu wymazu z pochwy. Jest to badanie krótkie, bezbolesne, i co najistotniejsze bezinwazyjne. Pobrana wydzielina zostaje poddana specjalistycznemu badaniu mikrobiologicznemu. Lekarz, na podstawie uzyskanego wyniku, może ocenić stan flory mikrobiologicznej, która bytuje w pochwie kobiety.

Próbka wymazu trafia pod mikroskop, dzięki czemu lekarz może dokładnie określić stan bakteryjny pochwy. Wynik może być prawidłowy lub też wykazać bakteryjne zapalenie pochwy, czy też grzybicze zapalenie pochwy, czyli grzybicę pochwy.

Jest to na tyle bezpieczne badanie, że wykonuje się je również u kobiet ciężarnych.

Przed porodem ocenia się badanie mikrobiologiczne pochwy pod kątem nosicielstwa GBS(Streptococcus grupy B ).W 25 % -ach kobiety  mogą być nosicielkami tej bakterii Wymaz pobiera się z odbytu i pochwy .Podczas stwierdzenia nosicielstwa tej bakterii wystarczy jednorazowa dawka antybiotyku aby zapobiec powikłaniom u dziecka. U dorosłych nie ma objawów chorobowych ale dziecko rodząc się przez kanał rodny pobiera bakterię od matki nosicielki a dziecko w okresie porodu nie ma odporności ,którą nabywa dopiero póżniej w trakcie karmienia piersią.

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, może być wykonane przezbrzusznie oraz przezpochwowo. Podczas badania przez powłokę brzuszną, sondę przykłada się bezpośrednio do ciała kobiety, w obszarze spojenia łonowego.

Obraz uzyskany za pomocą sondy dopochwowej jest o wiele bardziej dokładny. Pozwala między innymi na ocenę przepływów naczyniowych techniką Dopplera, dzięki czemu lekarz może uzyskać pełny obraz zmian powstałych w jajnikach kobiety.

USG przezpochwowe przeprowadzane jest również w początkowym okresie ciąży, właśnie ze względu na jego dokładność.

Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę budowy narządów rodnych kobiety, czyli jajników, kształtu macicy, trzonu macicy, czy też samego położenia macicy oraz grubość błony śluzowej jamy macicy.

Badanie USG jest również nieodzowne podczas przebiegu ciąży, ponieważ pozwala na dokładną diagnostykę narządu rodnego kobiety oraz rozwijającego się płodu. Wszelkie nieprawidłowości w rozwoju płodu mogą być od razu rozpoznane.

Ocena przepływów dopplerowskich  w naczyniach płodu, pępowiny oraz macicy pozwala na dokładną ocenę kondycji płodu.

Wskazanym badaniem ginekologicznym jest USG piersi, które powinno być wykonywane raz w roku, jako profilaktyka chorób sutka. USG piersi wykonywane jest również wówczas, kiedy lekarz podczas rutynowego badania palpacyjnego wykrył niepokojące zmiany. Są to zazwyczaj zgrubienia, które lekarz wyczuwa pod tkanką skórną kobiety.

Dodatkowe badania diagnostyczne przeprowadzane są  przypadku kobiet ciężarnych. Należą do nich wykrycie ciąży, pomiar miednicy, określenie wysokości dna macicy, czy też sprawdzenie położenia płodu w macicy, w ostatnim trymestrze ciąży, ocena szyjki macicy tuż przed porodem. Jak również inne badania wewnętrzne, które mają na celu m.in. wczesne wykrycie zagrożenia porodem przedwczesnym, czy ocena kanału rodnego.

W czasie trwania ciąży bardzo istotne są również regularne badania moczu oraz krwi. Do podstawowych badań laboratoryjnych zalicza się: wykonanie morfologii, ogólne badanie moczu, ustalenie grupy krwi, wykonanie odczynu Coombsa, oznaczenie poziomu cukru oraz WR.

Istotnym badaniem jest również badanie tętna płodu, które pozwala na ocenę kondycji płodu. Pomiar tętna płodu rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy 10-12 tygodnia ciąży.

Dodaj komentarz