Rodzaje testów ciążowych i wykrywania ciąży
Praktycznie każda kobieta, która planuje zostać mamą korzysta z testów ciążowych. Test ciążowy wykrywa obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu, którego istnienie w organizmie potwierdza ciążę. Gonadotropina produkowana jest już od 8 dnia po zapłodnieniu, a jej obecność można wykryć na podstawie badania krwi lub też próbki moczu.
Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów.
Test krwi laboratoryjny jest skuteczny i miarodajny. Pozwala na potwierdzenie ciąży już w tydzień po zapłodnieniu. Po upływie kolejnego tygodnia należy ponowić test, aby upewnić się, czy poziom gonadotropiny wzrasta, co oznacza, że ciąża rozwija się.
Test moczu laboratoryjny jest mniej popularny, aniżeli test krwi. Wykrywa gonadotropinę w moczu 7- 10 dni po zapłodnieniu. Do wykonania testu potrzebny jest poranny, pierwszy mocz.
Domowy test ciążowy pozwala na przeprowadzenie testu w zaciszu domowym. Do wykonania testu potrzebna jest próbka porannego moczu. Sam test można zakupić w aptece lub drogerii. Jego skuteczność jest również wysoka i pozwala na wykrycie ciąży już 7- 10 dni po zapłodnieniu.
Wyróżnia się trzy rodzaje testów domowych: paskowy, płytkowy i strumieniowy. Najważniejszą zasadą prawidłowo wykonanego testu domowego jest dokładne przeczytanie instrukcji postępowania. Testy te są stosunkowo tanie, dlatego też często wybierane przez kobiety.
Kiedy test ciążowy jest pozytywny, kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza ginekologa, który ciążę potwierdzi i wskaże drogę postępowania podczas trwania ciąży.
Lekarz w trakcie badania ginekologicznego stwierdza obecność lub brak ciąży. Dobrze, jeśli ciąża osiągnęła wiek minimum 6 tygodni, wówczas zmiany w organizmie są na tyle widoczne, że lekarz może z całą pewnością potwierdzić ciążę.
Jeśli ciąża osiągnęła wiek 6 tygodni dodatkowo można przeprowadzić badanie usg, podczas którego naocznie stwierdza się obecność pęcherzyka ciążowego lub też w późniejszym czasie, zarodka w pęcherzyku. Badanie to jest wyjątkowo ważne, ponieważ miarodajnie określa poziom rozwoju ciąży.
Jeśli ciąża zostanie potwierdzona, lekarz zapyta pacjentkę o termin ostatniej miesiączki i na jego podstawie wyliczy przybliżony termin porodu oraz wskaże najważniejsze badania w ciąży, jak również przeprowadzi z kobietą wywiad dotyczący jej stanu zdrowia, jak również jej najbliższej rodziny.