Nowoczesne metody antykoncepcji
Istnieje wiele skutecznych metod antykoncepcji. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne metody, które ograniczają szkodliwy wpływ tabletek na wątrobę lub, co równie ważne, sprawiają, że kobieta nie musi już pamiętać o codziennym zażywaniu tabletki.
Tabletki hormonalne dwuskładnikowe składają się z dwóch rodzajów żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progestagenu. Są one praktycznie niezawodne, dzięki czemu posiadają wiele zwolenniczek. Tabletki hormonalne hamują jajeczkowanie i powodują zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co sprawia, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników.
Tabletki dwuskładnikowe dzieli się na jednofazowe, czyli każda z 21 tabletek ma taki sam skład, dwufazowe, w opakowaniu znajdują się dwa rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów. Tabletki jednofazowe najczęściej przyjmowane są przez kobiety, przed ukończeniem 25 roku życia, oraz przez kobiety, które zbliżają się do menopauzy.
Trzeci rodzaj to tabletki trójfazowe – w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek, które naśladują cykl miesięczny. Polecane są zwłaszcza kobietom między 25- 35 rokiem życia, które źle reagują na tabletki jednofazowe.
Tabletki hormonalne jednoskładnikowe, czyli minipigułki zawierają niewielką dawkę progestagenu. Polecane są szczególnie kobietom, które karmią piersią, ponieważ nie hamują laktacji. Są dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą stosować tabletek z estrogenem oraz dla kobiet, których organizm nie toleruje spirali.
Krążek dopochwowy NuvaRing należy do grupy nowoczesnych metod antykoncepcji. Jest on idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek. Tabletka antykoncepcyjna wymaga bowiem samodyscypliny co dla wielu kobiet jest sytuacją stresującą.
NuvaRing jest to krążek powstały z elastycznego, przezroczystego materiału o średnicy ponad 5 cm. Jest on nasycony hormonami – estrogenem i progestagenem, które docierają z krwią do przysadki mózgowej, gdzie następnie blokują produkcję hormonów powodujących wystąpienie owulacji. Krążek umieszcza się w pochwie po zakończeniu miesiączki, a wyjmuje po trzech tygodniach, tak aby uwolnić proces miesiączki.
Teoretycznie krążek NuvaRing jest tak samo skuteczny jak pigułka antykoncepcyjna, ale na plus przemawia fakt, że hormony przenikają bezpośrednio przez śluzówkę pochwy do krwi, dzięki czemu unika się niekorzystnego wpływu hormonów na żołądek.
Istotną informacją dla wielu kobiet, szczególnie tych, które mają w planach powiększenie rodziny jest fakt, że już w kolejnym cyklu, kiedy kobieta zaprzestanie stosowania krążka, może dojść do bezpiecznego zapłodnienia.
Krążek zdobywa stale wiele zwolenniczek. Nie wymaga bowiem ciągłej troski o zabezpieczenie, a dodatkowo podczas stosunku nie powoduje dyskomfortu u żadnego z partnerów.
Wkładka wewnątrzmaciczna, czyli potocznie mówiąc, spirala, polecana jest kobietom, które już rodziły. Wkładka może powodować bowiem lekki stan zapalny macicy lub też podczas jej zakładania może dojść do uszkodzenia szyjki.
Wkładka zabezpiecza na kilka lat przed niechcianą ciążą.
Obecnie wkładki wykonywane są z plastiku z dodatkiem miedzi lub też srebra. Ich zadaniem jest zmniejszenie ruchliwości plemników, dzięki czemu nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnienie komórki jajowej staje się niemożliwe.
Spirala jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem, dodatkowo miesiączki są mniej obfite oraz stanowczo krótsze. Mogą ją stosować kobiety karmiące.
Jest to spory jednorazowy wydatek, ale rozkłada się na kilka lat i dodatkowo kobieta przez dłuższy okres czasu nie musi myśleć o zabezpieczeniu przed ciążą.
Wkładka wewnątrzmaciczna niestety ma też wady. Nie może być stosowana przez kobiety, które cierpią na mięśniaki, mają skłonność do infekcji narządu rodnego, zwłaszcza przydatków i torbieli. Spirala nie jest wskazana dla kobiet, które doświadczyły ciąży pozamacicznej.
Plastry antykoncepcyjne to metoda dla kobiet, które nie chcą obciążać wątroby. Hormony przenikają przez skórę i od razu trafiają do krwiobiegu. Plastry zapobiegają owulacji, dzięki czemu komórka jajowa nie zostaje uwolniona z jajnika i tym samym nie dochodzi do zapłodnienia.
Plaster wymienia się co 3 tygodnie, aby mogła nastąpić menstruacja. Najlepsze miejsce do naklejenia plastra to ramię, plecy, pośladki oraz okolice bikini.
Prezerwatywa chroni przed ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa nie jest polecana jako główne zabezpieczanie, ponieważ podczas stosunku może dojść do pęknięcia prezerwatywy. Jeśli kobiecie zależy na skutecznym zabezpieczeniu, prezerwatywa może być użyta jako dodatkowe, wspomagające zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.