Dział porad

Porady z dziedziny ginekologii. Artykuły, które przydają się każdemu.

Poronienie

Poronienie

Poronienie to ciąża zakończona znacznie przed czasem. Nie ma określonej granicy czasowej, ale najczęściej przyjmuje się zakończenie ciąży przed upływem 22 tygodnia. W wyniku poronienia następuje wydalenie jaja płodowego z jamy macicy kobiety.

Przyczyny poronienia

Przyczyny poronienia nie są najczęściej znane, albo bardzo trudne do określenia. Najczęściej jednak dochodzi do poronienia z powodu zbyt głębokich zmian patologicznych zarodka. Oznacza to, że komórka jajowa lub też plemnik miały nieprawidłową budowę, w związku z tym płód nie miał szans się rozwinąć.

Podobnie poronienie ma miejsce w momencie, gdy doszło do nieprawidłowego podziału zaraz po zapłodnieniu. Wada zostaje zweryfikowana przez organizm, a niewłaściwie rozwijający się zarodek odrzucony. W następstwie dochodzi właśnie do poronienia.

Wady pępowiny, kosmówki są również przyczyną poronienia u kobiet.

Ciałko żółte, które produkuje hormony, bez których nie możliwe jest podtrzymanie ciąży, musi również być w jak najlepszej kondycji. Jeśli tak nie jest lub po prostu wytwarza nieodpowiednią ilość i jakość hormonów, ciąża nie ma szansy na przetrwanie.

Kolejnym czynnikiem, który warunkuje utrzymanie ciąży jest prawidłowa budowa narządów rodnych kobiety. Jeśli występują problemy, zwłaszcza w  anatomii macicy, sytuacja wymaga wzmożonej kontroli ginekologicznej.

Jeśli kobieta cierpi na cukrzycę, choroby związane z nerkami lub tarczycą musi również koniecznie poinformować o tym fakcie swojego ginekologa. Są to bowiem kolejne czynniki, które znajdują się w grupie ryzyka utraty ciąży.

W przypadku, gdy ciąża jest planowana, warto wcześniej zrobić dokładne badania, zwłaszcza w kierunku obecności bakterii i pasożytów. Mają one wyjątkowo negatywny wpływ na rozwój i prawidłowy przebieg ciąży.

Poronienie to sytuacja złożona, stąd wyróżniamy kilka postaci klinicznego poronienia.

Poronienie zagrażające cechuje ból podbrzusza oraz krwawienie, które nie musi być obfite. Jest to swoisty sygnał ostrzegawczy, który sugeruje kobiecie, że pojawił się problem, który może zagrozić ciąży.

W wielu przypadkach kobieta musi zweryfikować swoje obecne życie, zwolnić, często wskazaniem jest leżenie w łóżku. W pewnych wypadkach również pobyt w szpitalu. Wówczas istnieje potrzeba stałej kontroli ciąży zagrożonej. Wykonywane jest badanie USG, dzięki któremu można ocenić stan w jakim znajduje się płód, czy dobrze się rozwija, czy grozi mu obumarcie. Ważne jest określenie poziomu hormonów, które podczas ciąży zmieniają swoją wartość.

Znacznie poważniej przedstawia się sytuacja w przypadku porodu zaczynającego się. Jest to sytuacja często krytyczna, której dodatkowo towarzyszą mocne skurcze i obfite krwawienie. Szyjka macicy skraca się w szybkim tempie, a kanał rodny otwiera się. Poród może nadejść w każdej chwili i doprowadzić do poronienia nie donoszonej ciąży.

Jeśli starania lekarzy nie przynoszą efektu, a krwawienie nie ma końca, pojawia się konieczność usunięcia jaja płodowego.

Tak jak w przypadku porodu zaczynającego się, jest szansa na jego powstrzymanie, tak w przypadku porodu w toku, nadziei na zmianę stanu rzeczy już nie ma. Krwawienie jest silne, a skurcze podbrzusza bardzo mocne. Pojawia się konieczność łyżeczkowania macicy, czyli dokładnego oczyszczenia macicy z resztek tkanek.

W przypadku poronienia zupełnego jajo płodowe zostaje w całości wydalone podczas mocnych skurczów macicy. W takim przypadku, który zdarza się stosunkowo rzadko, najczęściej nie ma potrzeby dodatkowego łyżeczkowania.

Jeśli poronienie jest niezupełne, jajo płodowe pozostaje nadal w części w macicy. Niestety konieczne staje się łyżeczkowanie.

Jeżeli lekarz ginekolog nie stwierdzi żadnych oznak życia płodu, nie będzie ono wzrastać, a serce bić, będzie to prawdopodobnie oznaczać, że ciąża obumarła. Często dochodzi do sytuacji, gdzie płód obumarł, ale nie doszło do jego wydalenia. Nadal pozostaje w jamie macicy. Niestety w takim wypadku czeka kobietę ciężki, zwłaszcza pod względem psychicznym zabieg łyżeczkowania.

Każda ciężarna, która zaobserwuje u siebie jakikolwiek niepokojący objaw, a zwłaszcza krwawienie i skurcze mięśni brzucha, powinna udać się jak najszybciej do swojego ginekologa. Podjęta w porę akcja pomocy kobiecie i jej nienarodzonemu dziecku, może dać nadzieję na powstrzymanie nadchodzącego poronienia.

Kiedy można podjąć kolejną próbę zajścia w ciążę

Teoretycznie już po upływie kilku tygodni organizm kobiety jest gotowy na nowe wyzwanie jakim jest ciąża. Zważywszy jednak na to, co wydarzyło się nie tylko w ciele, ale i w duszy kobiety, zaleca się odczekanie pół roku, zanim podejmie się kolejne próby zajścia w ciążę.

Kobieta, która poroniła raz, czy też dwa razy, ma nadal szansę na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli jednak poroniła więcej niż dwa razy, musi liczyć się z tym, że jej szanse donoszenia zdrowej ciąży wynoszą już niewiele ponad 50%.

Jeżeli kobieta ma za sobą trudne przejścia, powinna opowiedzieć o nich lekarzowi, który będzie prowadził jej kolejną ciążę. W przypadku, gdy jest to nowy lekarz, który nie zna jej historii, musi zapoznać się z nią szczegółowo. Dzięki temu wzrastają szanse na zdrowe donoszenie ciąży, która będzie pod stałą opieką ginekologa.  

Dodaj komentarz