Przedwczesny poród
Poród przedwczesny jest wyjątkowo trudnym przeżyciem dla przyszłych rodziców, zwłaszcza że realnie zagraża zdrowiu, a przede wszystkim życiu dziecka. Niestety często przyszła matka nie ma wpływu na powstrzymanie rozpoczętej już akcji porodowej. Jeśli tylko istnieje jakakolwiek szansa, lekarze robią wszystko, aby poród zatrzymać. Każdy kolejny dzień w łonie matki to szansa na lepsze życie dziecka.
Przyczyny porodu przedwczesnego
Istnieje wiele teorii na temat przyczyn przedwczesnego porodu. Z całą pewnością kobiety, które mają za sobą przynajmniej jeden przedwczesny poród, powinny być bardziej uważne, a opieka nad nimi bardziej czujna. Równie ważnym czynnikiem wpływającym negatywnie na ciążę i jej utrzymanie jest niezdrowy tryb życia.
Do jednych z najczęstszych przyczyn porodu przedwczesnego należy zakażenie wewnątrzmaciczne. Może do niego dojść poprzez krew, łożysko, kanał szyjki macicy. Kobieta, u które dojdzie do zakażenia tego typu, ma niewielkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Zazwyczaj dochodzi do samoistnego porodu przedwczesnego.
Drobnoustroje oraz bakterie powodują uszkodzenie płodu lub też wpływają na powstanie poważnych wad wrodzonych. Najczęściej jednak powodują wywołanie porodu, którego nie da się powstrzymać, nawet farmakologicznie.
Wielowodzie również stanowi poważny problem, którego następstwem może być przedwczesny poród. W tym przypadku ilość wód płodowych znacznie przekracza dopuszczalną normę. Problem dotyczy około 1,5% ciężarnych kobiet.
Wielowodzie może mieć początek w chorobie nerek matki lub też cukrzycy. Niestety ponad połowa przypadków wielowodzia nie ma konkretnej, zdiagnozowanej przyczyny. Warto zatem przeprowadzać rutynowe badania oraz kontrole lekarskie, aby zapobiec tak poważnym następstwom. Zwłaszcza, że wielowodzie prowadzi nie tylko do przedwczesnego porodu, ale powoduje szereg innych poważnych następstw, między innymi niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu, czy też odpadnięcie najdrobniejszych części niedojrzałego jeszcze płodu, takich jak ręce, czy też nogi.
Do przedwczesnego porodu prowadzi także niewydolność cieśniowo- szyjkowa. Polega ona na tym, że szyjka macicy nie jest zdolna do utrzymania ciąży do wyznaczonego pierwotnie terminu.
Niewydolność pojawia się najczęściej jako skutek uszkodzeń oraz urazów szyjki macicy. Kanał szyjki macicy rozwiera się, a kobieta nie odczuwa żadnych skurczów.
Fakt ten grozi oczywiście porodem przed czasem. Dlatego w porę wykryte zagrożenie prowadzi najczęściej do założenia szwu, który zapobiegnie dalszemu rozwieraniu się szyjki.
Kiedy na długo przed planowanym porodem następuje krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Możliwe bowiem, że właśnie nastąpiło przedwczesne odklejenie łożyska lub inne poważne zagrożenie, które jest zapowiedzią zbyt wczesnego porodu.
Jeśli dojdzie do silnego krwawienia, które może łatwo przerodzić się w krwotok, następuje sytuacja zagrożenia życia nie tylko dziecka, ale i matki. Podobnie obfite krwawienie matki prowadzi do niedotlenienia dziecka.
Objawy porodu przedwczesnego
Poród przedwczesny nie różni się niczym od rozpoczęcia porodu naturalnego. Z tą różnicą, że ma miejsce zbyt wcześnie, najczęściej między 24 a 27 tygodniem ciąży. Pojawiają się silne skurcze, ból oraz następujące objawy: silne uczucie ucisku dziecka na kanał rodny kobiety, nasilający się ból pleców, obfita, praktycznie wodnista wydzielina z dróg rodnych.
Jeśli skurcze są częste, bolące i przypominają skurcze podczas miesiączki, ale są znacznie bardziej dotkliwe, kobieta musi jak najszybciej udać się do ginekologa. Zwłaszcza jeśli ciąża jest jeszcze wczesna, gdyż w takiej sytuacji uratowanie płodu jest kwestią czasu, cennego w tym momencie.
Gdy dojdzie do odejścia czopu, a następnie szybkiego skracania szyjki macicy, szanse na powstrzymanie porodu przedwczesnego są niewielkie.
Postępowanie w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym
Jeśli kobieta jest pod stałą opieką lekarza ginekologa, jej szanse na donoszenie zdrowej ciąży są o wiele większe, aniżeli w przypadku kobiety, która nie przestrzega badań oraz wizyt koniecznych podczas ciąży.
Lekarz ginekolog podczas badań kontrolnych jest w stanie wykryć większość nieprawidłowości. Jeśli zauważy, że kobiecie zagraża poród przedwczesny, zaleci szereg zasad postępowania w tak trudnym okresie czasu.
Kobieta powinna unikać stresu, dużo odpoczywać oraz jak najmniej chodzić. Warto poświęcić ten czas swojemu hobby, czytaniu książek, słuchaniu muzyki.
Wiele zależy zatem od samej kobiety. Lekarz wskazuje jej drogę postępowania, ale to ona sama musi nią bezwzględnie podążać. Problem wykryty dostatecznie wcześnie może przedłużyć ciążę o kolejne tygodnie, a nawet miesiące.
Rozwój techniki, medycyny spowodował, że część dzieci przedwcześnie urodzonych ma szansę na przeżycie, ale jeśli jest tylko taka nadzieja, możliwość, powinno się zrobić wszystko, aby ciążę donosić jak najdłużej. Zwłaszcza, że unikniemy w ten sposób nie tylko powikłań okołoporodowych, ale również wad i problemów rozwojowych u dziecka.