Ultrasonografia 4D
USG jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na określenie prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Wyróżnia się USG 2D, 3D, 4D.
USG 2D to rodzaj podstawowego badania, które umożliwia otrzymanie jedynie płaskiego przekroju ciała płodu. Obraz jest dwuwymiarowy. Badanie USG 2D jest przeprowadzane zazwyczaj podczas pierwszych wizyt, kiedy to lekarz obserwuje przekrój wnętrza macicy oraz rozwój samego płodu, jego narządów wewnętrznych. USG 2D pozwala na dokonanie oceny wielkości oraz kształtu takich narządów jak nerki, serce, żołądek, mózg, czy też pęcherz moczowy. Podczas badania USG 2D można również sprawdzić stan łożyska oraz ilość wód płodowych.
Pomimo licznych plusów, badanie USG 2D ustępuje miejsca bardziej dokładnemu badaniu 3D.
Badanie 3D pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu wnętrza macicy oraz co bardzo istotne, samego płodu. Dzięki możliwościom techniki 3D można uzyskać bardzo wyraźny obraz dziecka, a nawet zobaczyć jego ruchy wewnątrz macicy.
Obraz 2D daje tylko powierzchowny zarys narządów dziecka, natomiast obraz 3D umożliwia bardziej wnikliwą obserwację anatomiczną dziecka. W badaniu 3D oraz 4D lekarz ma możliwość operowania obrazem, obracania go na wszystkie strony, dzięki czemu widzi dziecko bardzo dokładnie. To właśnie podczas badań trójwymiarowych możemy najszybciej poznać płeć dziecka.
Badanie 4D przewyższa jeszcze badanie 3D. Jest to bowiem zapis idealny, obrazowanie ruchów dziecka, pracy jego serca oraz innych narządów, w czasie rzeczywistym. Widzimy dziecko tu i teraz. Jest to widok, który na długo pozostaje w pamięci przyszłych rodziców. Dziecko jest na wyciągnięcie ręki, a obraz tak rzeczywisty, jakby oglądało się zrobione z bliska zdjęcie dziecka. Obraz jest na tyle wyrazisty, że można zaobserwować grymasy na twarzy dziecka, zmarszczone czoło, płacz, przymykanie oczu a nawet uśmiech.
Badanie trójwymiarowe ma same zalety. W przypadku badania dwuwymiarowego lekarz z dużym prawdopodobieństwem może stwierdzić występowanie wad lub nieprawidłowości rozwojowych płodu, ale pewność uzyskuje dopiero podczas badania trójwymiarowego.
Badanie 4D jest nieocenione podczas wykrywania wad genetycznych, zespołu Downa, rozszczepienia wargi, czy też nieprawidłowości w budowie ciała dziecka. Pozostaje ono bowiem w ruchu, dzięki czemu lekarz może dokładniej przyjrzeć się poszczególnym narządom, częściom ciała, czy pracują prawidłowo, czy rozwijają się we właściwym tempie.
Podsumowując badanie 2D to płaski przekrój płodu, badanie 3D to obraz trójwymiarowy, ale jednak statyczny, natomiast badanie 4D jest ruchomym obrazem zarejestrowanym w trójwymiarze. Tak dokładne badania pozwalają na precyzyjną ocenę ciąży i obserwację prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki.