Dział porad

Porady z dziedziny ginekologii. Artykuły, które przydają się każdemu.

Badanie stomatologiczne przed ciążą receptą na zdrowie przyszłej mamy i dziecka

Badanie stomatologiczne przed ciążą receptą na zdrowie przyszłej mamy i dziecka

Szanowna przyszła Mamo, czy wiesz, że:

  • chore zęby lub przyzębie mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka z niską masą ciała a nawet do poronienia[i]? Dzieci urodzone przedwcześnie lub mające niską masę urodzeniową narażone są na większe ryzyko przedwczesnej śmierci, zaburzenia neurorozwojowe, behawioralne oraz poznawcze[ii];
  • możesz nie mieć pojęcia o tym, że twoje zęby, dziąsła lub przyzębie są chore – pomimo że nie dają żadnych dokuczliwych lub niepokojących objawów;
  • choroby przyzębia mogą doprowadzić nawet do stanu przedrzucawkowego (zatrucia ciążowego, gestozy)[iii],[iv];
  • wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG zębów przed ciążą może okazać się najtańszym i najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym poronieniu i powikłaniom przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu?

Choroby zębów i przyzębia – niebezpieczne dla ciąży i niemowląt

Dzięki wynikom wielu badań wiemy, że choroby przyzębia u kobiet ciężarnych zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia, porodu przedwczesnego i/lub urodzenia dziecka z niską masą ciała. Naukowcy z Uniwersytetu w Chile dowiedli ponadto, że chore przyzębie negatywnie wpływa na czas trwania ciąży i rozwój płodu niezależnie od innych czynników ryzyka[v]. W tym samym badaniu wykazano, że jeśli u kobiety poprzednie ciąże przebiegały pod znakiem zagrożeń wynikających z chorób przyzębia, to w kolejnych ciążach rosło prawdopodobieństwo porodów przedwczesnych i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że choroby przyzębia zostały umieszczone przez amerykańskich badaczy na liście istotnych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego w odniesieniu do ciężarnych z państw rozwiniętych – Polska również należy do grona tych krajów[vi]. Wniosek z tego nasuwa się sam: aby rodzice mogli doczekać się potomka silnego, zdrowego i urodzonego o czasie, przyszła mama powinna mieć zdrowe zęby i przyzębie.

Tanie, bezcenne zdjęcie RTG zębów

Czy rzeczywiście jama ustna kandydatki na mamę jest zdrowa, można przekonać się tylko w jeden sposób: wykonując zdjęcie pantomograficzne lub tomografię.

Dentysta Gliwice

Wykonanie pantomogramu zleci dentysta lub lekarz prowadzący – na wieść o tym, że planujesz ciążę. Zdjęcie to kosztuje niewiele, a w ostatecznym rozrachunku może okazać się badaniem bezcennym – bo mającym znaczący wpływ na donoszenie ciąży i urodzenie silnego dziecka, znana placówka dentysta Gliwice wykona to za około 50zł.

Bardzo ważne: zdjęcie RTG zębów należy wykonać ZANIM zajdziesz w ciążę. W ciąży – o ile nie ma po temu koniecznych wskazań – nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich. Wynika to z troski o rozwijające się dziecko. Wprawdzie gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt emitujący bardzo małe dawki promieniowania rentgenowskiego, ale lekarze dążą do eliminacji wszelkich czynników mogących negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

More

Bezoperacyjne leczenie mięśniaków macicy – octanem uliprystalu

Bezoperacyjne leczenie mięśniaków macicy – octanem uliprystalu

Octan uliprystalu jest wskazany w leczeniu przedoperacyjnym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet dorosłych w wieku rozrodczym. W leczeniu stosuje się jedną tabletkę 5 mg przyjmowaną doustnie raz na dobę przez okres do 3 miesięcy.

Octan uliprystalu wywiera bezpośrednie działanie na mięśniaki, powodując redukcję ich wielkości na drodze hamowania proliferacji komórek.

To 3-miesięczne leczenie można raz powtórzyć. Ponowne leczenie należy rozpocząć możliwie jak najszybciej podczas drugiej miesiączki po zakończeniu pierwszego cyklu leczenia.

Cykle leczenia należy zawsze rozpoczynać w ciągu pierwszego tygodnia miesiączki.

Długość leczenia nie powinna przekraczać 2-3 miesiące .

Po 3 miesięcznym leczeniu około 50% pacjentek nie musi być operowana! (WYNIK BADAŃ REJESTRACYJNYCH).

More

Śródporodowe monitorowanie stanu płodu

Śródporodowe monitorowanie stanu płodu

Monitorowanie nienarodzonego jeszcze dziecka podczas akcji porodowej, jest niezwykle ważne. Dzięki temu lekarz ma możliwość stałej obserwacji postępów porodu i jego wpływu na dziecko.

Żaden poród nie obędzie się bez oceny stanu płodu za pomocą badania kardiotokograficznego. Badanie to jest bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. W skrócie badanie nosi nazwę KTG. Na brzuchu kobiety kładzie się czujniki, gdzie jeden z nich jest przetwornikiem ultradźwiękowym i rejestruje częstość akcji serca dziecka, natomiast drugi mierzy czas i siłę skurczów macicy.

Podczas etapu porodu, kiedy to kobieta zaczyna przeć, monitor wskazuje początek oraz koniec skurczu. Dzięki temu pojawia się możliwość obserwacji, kiedy nadejdzie kolejny skurcz.

Personel, który zajmuje się kobietą ma możliwość stałej obserwacji i szybkiej reakcji gdyby pojawiło się zagrożenie niedotlenieniem, czy nawet zagrożenie życia płodu.

Jedyną niedogodność może odczuwać sama kobieta, zwłaszcza gdy planuje poród aktywny. Stałe badanie KTG jest koniecznością w przypadku porodu indukowanego, a zwłaszcza gdy kobiecie podano oksytocynę i poród postępuje szybko. Ważna jest bowiem obserwacja reakcji płodu na tak szybki postęp porodu.

W obecnych czasach kobiety często wybierają alternatywne metody porodu. Należy do nich poród w wannie, czy też basenie porodowym. Przebywanie w wodzie nie oznacza, że kobieta oraz dziecko pozbawione są stałej kontroli. W przypadku wyboru tego rodzaju porodu stosuje się urządzenie zwane Dopplerem, które jest całkowicie odporne na wodę. Czasem korzysta się również z aparatu pod nazwą Sonicaid.

Metoda aparatem Dopplera stosowana jest również w przypadku, gdy ciąża przebiegała prawidłowo i nie rokuje na pojawienie się komplikacji. Wówczas aparat włączany jest tylko w celu kontroli stanu płodu w czasie trwania porodu.

Jedynym warunkiem jest taka pozycja, która pozwoli na utrzymaniu brzucha nad powierzchnią wody. Tak, aby można było przeprowadzić dokładne, niczym nie zakłócone badanie. Jeśli wystąpią zakłócenia w prawidłowym odczytaniu wyniku badania, kobieta powinna wyjść z wody i osuszyć brzuch. Najczęściej w takiej sytuacji podejmuje się badanie za pomocą czujników elektronicznych EFM. Jeżeli wynik badania nie wzbudza żadnych wątpliwości, kobieta może ponownie wejść do wanny.

Osoba przyjmująca poród może skorzystać także z ręcznego, ultradźwiękowego urządzenia, które służy do słuchania tętna płodu. Jest to metoda bardzo bezpieczna, a dodatkowo daje możliwość odczytu wyniku nawet kiedy kobieta zmienia pozycję z leżącej na siedzącą, czy stojącą.

W sytuacjach, gdy poród nie przebiega prawidłowo i pojawia się sytuacja zagrażająca matce lub dziecku, można zastosować wewnętrzne monitorowanie stanu płodu. Polega ono na wprowadzeniu poprzez macicę bardzo cienkiej elektrody, która pozwoli na ocenę częstości akcji serca płodu. Elektrodę umieszcza się na głowie dziecka. Skurcze rodzącej mierzone są za pomocą czujnika, który umieszcza się na jej brzuchu. Niestety kobieta nie ma żadnej możliwości ruchu. Dlatego ten sposób monitorowania płodu jest stosowany niezwykle rzadko. Tylko w sytuacji realnego zagrożenia.

 

More

Toksoplazmoza a wczesna ciąża – diagnostyka i leczenie

Toksoplazmoza a wczesna ciąża – diagnostyka i leczenie

Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca. Niestety ma zgubny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. Podczas pierwszego trymestru choroba może doprowadzić do poronienia. Jeśli pojawi się w drugim i trzecim trymestrze, może wywołać wcześniejszy poród, niedowagę dziecka, a nawet uszkodzenie wzroku, czy też zmiany neurologiczne.

Drogi zakażenia toksoplazmozą

Dróg zakażenia toksoplazmozą jest kilka, choć większość osób kojarzy chorobę przede wszystkim z możliwością zarażenia się od kota. Tak jest w znacznej liczbie przypadków, gdyż kot to częsty mieszkaniec naszych domów. Zwierzę często załatwia się w domu, a kuwetę należy posprzątać. Niestety właśnie w odchodach zwierzęcia znajdują się niebezpieczne pasożyty.

Kot jest ich podstawowym żywicielem. Stąd kobieta w ciąży, zwłaszcza wczesnej, nie powinna sprzątać kuwety zwierzęcia, a jeśli musi, to w rękawicach ochronnych. Podobnie, lepiej nie dokarmiać dzikich ptaków, nie mieć z nimi bliższego kontaktu, gdyż one również są często żywicielem pośrednik pasożyta wywołującego toksoplazmozę.

Kocia kuweta może powodować również inne poważne zagrożenie. Latająca po domu mucha może również przenieść cystę pasożyta z odchodów np. na surowe mięso, które przygotowujemy na obiad.

Co ciekawe, pasożyt ten potrafi przedostać się przez uszkodzony naskórek, czyli przez ranę do organizmu człowieka. Dlatego tak ważne jest mycie rąk, zwłaszcza jeśli mamy kota, sprzątamy mu lub karmiliśmy dzikie ptaki.

Kobieta ciężarna musi o zdrowie dbać szczególnie, gdyż każda choroba, a zwłaszcza toksoplazmoza, może spowodować poważne uszkodzenie płodu.

Objawy toksoplazmozy w ciąży

Toksoplazmoza jest poważną chorobą, ale niestety często praktycznie bezobjawową, jeśli brać pod uwagę stan fizyczny matki. Pasożyt wnika do organizmu i po mału niszczy zdrowe tkanki węzłów chłonnych, mięśni. Czasem dochodzi do zakażenia, które przechodzi nawet do rdzenia kręgowego, gałek ocznych, czy mózgu.

Często toksoplazmoza daje podobne objawy jak przeziębienie, czy grypa. Dlatego kobieta, która ma takie symptomy, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa, aby wykluczyć zakażenie pasożytem. Zwłaszcza, że stan taki we wczesnej ciąży może doprowadzić do przekazania choroby dziecku, a nawet do straty płodu.

Czym ciąża bardziej zaawansowana, tym toksoplazmoza czyni w organizmie mniejsze straty. Nie zmienia to jednak faktu, że choroba ta może doprowadzić do wystąpienia u dziecka tak poważnych wad i chorób jak wodogłowie, małogłowie, czy znaczne opóźnienie w rozwoju, zwłaszcza umysłowym.

More