Dział porad

Porady z dziedziny ginekologii. Artykuły, które przydają się każdemu.

Niepożądane objawy po zastosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej

Niepożądane objawy po zastosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej

Wkładka wewnątrzmaciczna, zwana inaczej spiralą wewnątrzmaciczną, to metoda antykoncepcji, która polega na umieszczeniu w macicy specjalnej wkładki, która zapobiega zapłodnieniu.

Wkładka ma kształt litery T i umieszczana jest przez lekarza ginekologa nieco ponad szyjką macicy, gdzie jej ramiona rozciągają się wzdłuż macicy.

Do największych zalet wkładki wewnątrzmacicznej należy jej wysoka skuteczność, ale warto też zauważyć, że wkładka nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich kobiet. Do skutków ubocznych należą m.in. infekcje, zapalenie miednicy mniejszej, skłonność do zapalenia przydatków, plamienia międzymiesiączkowe, obfite oraz długotrwałe krwawienia menstruacyjne oraz towarzyszące im silne bóle brzucha, nagminnie występujące upławy z pochwy oraz podwyższona temperatura ciała.

Może zdarzyć się również przebicie wkładki przez ściankę macicy do jamy brzusznej. Wówczas najczęściej występuje przemieszczenie się wkładki, co może skutkować zajściem w ciążę.  

Wkładka wewnątrzmaciczna nie chroni przed chorobami wenerycznymi, dlatego też nie jest polecana, jeśli kobieta współżyje więcej niż z jednym partnerem.

Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest polecana kobietom, które planują ciążę, ponieważ w przypadku zajścia w ciążę, kończy się ona zazwyczaj poronieniem. Z tego też względu ginekolodzy proponują tą formę zabezpieczenia kobietom, które już rodziły i nie planują więcej potomstwa, jak również kobietom przed menopauzą.

Wkładka wewnątrzmaciczna wykonana jest z tworzywa sztucznego, zazwyczaj z dodatkiem miedzi, dlatego też kobiety uczulone na miedz oraz substancje chemiczne powinny z niej zrezygnować.

Dodaj komentarz